Problem med funktionen "Ändra" i beställnings-formulären

Senast ändrad: 16 oktober 2026

Vi har upptäckt ett problem med funktionen för att ändra undervisningstillfällen i beställningsformulären. Problemet gäller när du skapar schema för enskilda veckor (Individual weeks).

 

 

 

Vi har rapporterat problemet till leverantören och inväntar besked om hur det ska hanteras.

Tills vidare rekommenderar vi att du följer instruktionerna nedan när du skapar schema för enskilda veckor.

Om du skapar schema för enskilda veckor ska du tills vidare inte använda funktionen ”Ändra” via högerklick i kalendervyn.

En ändring som görs på ett enskilt undervisningstillfälle kan påverka fler tillfällen än avsett.

Kontrollera vilket läge du använder

  • Du väljer läge i rullistan Select mode ovanför kalendervyn. Problemet gäller läget Individual weeks.
  • Om du i stället använder Recurring för återkommande undervisningstillfällen över flera veckor fungerar det att ändra tillfällen genom att högerklicka i kalendervyn.

Skärmbild på formuläret i TimeEdit
Här väljer du mellan Individual weeks och Recurring.

Så gör du ändringar i Individual weeks

  • Gör i stället ändringar direkt i tabellen under kalendervyn.
    Tabellen skapas när du drar ut undervisningstillfällen i kalendern.

Skärmbild på formuläret i TimeEdit
Gör ändringar i tabellens fält i stället för att högerklicka på ett undervisningstillfälle i kalendern.