Universitetsledning

Senast ändrad: 23 juli 2020

Här presenteras SLU:s universitetsledning, som inbegriper rektorer och universitetsdirektörer.

Bild på rektor Maria Wedel. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Rektor

Maria Knutson Wedel

018-67 10 60 
maria.wedel@slu.se, cv-sida
Läs mer om Maria Knutson Wedel i skriften Rektorsinstallation 2019


Bild på prorektor Karin Holmgren. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Prorektor

Karin Holmgren

018-67 12 58
karin.holmgren@slu.secv-sida

 

anna-lundhagen-mini.jpg

Vicerektor, samverkan och miljöanalys

Anna Lundhagen

018-67 23 70
anna.lundhagen@slu.se, cv-sida

 

Bild på vicerektor Ylva Hillbur. Foto: Jenny Svennås-GillnerVicerektor, internationella relationer

Ylva Hillbur

040-41 50 32
ylva.hillbur@slu.se 

 

 

Bild på universitetsdirektör Martin Melkersson. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Universitetsdirektör

Martin Melkersson

018-67 13 70
martin.melkersson@slu.se 

 

Bild på biträdande universitetsdirektör Birgitta Wikmark Carlsson. Foto: Jenny Svennås-Gillner.Biträdande universitetsdirektör

Birgitta Wikmark Carlsson

018-67 14 84 
birgitta.wikmark.carlsson@slu.se 

Rektors sekreterare

Pia Schultz, Ledningskansliet
018-67 20 65
pia.schultz@slu.se

Universitetsdirektörens sekreterare

Lillemor Karlsson, Ledningskansliet
018-67 10 22
lillemor.karlsson@slu.se


Kontaktinformation
Sidansvarig: ew-red@slu.se