Universitetsledning

Senast ändrad: 21 mars 2019

Här presenteras SLU:s universitetsledning, som inbegriper rektorer och universitetsdirektörer.


Bild på rektor Maria Wedel. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Rektor

Maria Knutson Wedel

018-67 10 60 
maria.wedel@slu.se
Läs mer om Maria Knutson Wedel i skriften Rektorsinstallation 2019


Bild på prorektor Karin Holmgren. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Prorektor

Karin Holmgren

018-67 12 58, 073-021 51 08 
karin.holmgren@slu.secv-sida

 

Bild på vicerektor Erik Fahlbeck. Foto: Jenny Svennås-Gillner.Vicerektor, samverkan

Erik Fahlbeck

018-67 19 71, 073-087 35 44
erik.fahlbeck@slu.se

 

Bild på vicerektor Kevin Bishop. Foto: Jenny Svennås-Gillner.Vicerektor, fortlöpande miljöanalys

Kevin Bishop

018-67 31 31, 070-638 25 17 
kevin.bishop@slu.se, cv-sida

 

Bild på vicerektor Ylva Hillbur. Foto: Jenny Svennås-GillnerVicerektor, internationella relationer

Ylva Hillbur

040-41 50 32, 076-115 41 34
ylva.hillbur@slu.se 

 

 

Bild på universitetsdirektör Martin Melkersson. Foto: Jenny Svennås-Gillner.

Universitetsdirektör

Martin Melkersson

018-67 13 70, 072-544 13 70
martin.melkersson@slu.se 

 

Bild på biträdande universitetsdirektör Birgitta Wikmark Carlsson. Foto: Jenny Svennås-Gillner.Biträdande universitetsdirektör

Birgitta Wikmark Carlsson

018-67 14 84, 076-135 17 74
birgitta.wikmark.carlsson@slu.se 

Rektors och prorektors sekreterare

Maria Lindfors
018-67 20 78, 076-136 53 75
maria.lindfors@slu.se

Universitetsdirektörens sekreterare

Lillemor Karlsson
018-67 10 22, 070-336 10 22
lillemor.karlsson@slu.se


Kontaktinformation
Sidansvarig: ew-red@slu.se