Universitetsledning

Senast ändrad: 04 november 2021

Här presenteras SLU:s universitetsledning, som inbegriper rektorer och universitetsdirektörer.

Bild på rektor Maria Knutson Wedel.

Rektor

Maria Knutson Wedel

018-67 10 60, rektor@slu.se, cv-sida
Läs om Maria Knutson Wedel i skriften Rektorsinstallation 2019

Bild av Pär Forslund

Prorektor

Pär Forslund

018-67 22 81
par.forslund@slu.se, cv-sida

Anna Lundhagen, porträtt.Vicerektor, samverkan och miljöanalys

Anna Lundhagen

018-67 23 70
anna.lundhagen@slu.se, cv-sida

 

Vicerektor, internationella relationer

Ylva Hillbur

040-41 50 32
ylva.hillbur@slu.se 

 

Universitetsdirektör

Martin Melkersson

018-67 13 70
martin.melkersson@slu.se 

 

Rektors sekreterare

Pia Schultz, Ledningskansliet
018-67 20 65
pia.schultz@slu.se

Universitetsdirektörens sekreterare

Lillemor Karlsson, Ledningskansliet
018-67 10 22
lillemor.karlsson@slu.se


Kontaktinformation