SLU:s styrelse

Senast ändrad: 02 maj 2022

SLU:s styrelse har 15 ledamöter. Åtta av dem är utsedda av regeringen, tre är valda av lärarna/forskarna och tre är utsedda av SLU:s samlade studentkårer, Sluss. Rektor är självskriven ledamot. Bland dem som utses av regeringen finns personer med bakgrund i andra statliga myndigheter inklusive lärosäten, näringslivet och större organisationer.

Den nuvarande styrelsen tillträdde den 1 maj 2020 och mandatperioden löper till och med den 30 april 2023. Rektor är förordnad av regeringen till och med den 30 juni 2025. SLU:s samlade studentkårer (Sluss) utser de tre ledamöter som är studenter, i regel för två år

Ledamöter utsedda av regeringen

  • agronom Rolf Brennerfelt (ordförande)
  • rektor Maria Knutson Wedel
  • professor Per Cramér
  • områdesdirektör Kristin Danielsen
  • länsråd Susanna Löfgren
  • f.d. landshövding Maria Norrfalk (vice ordförande)
  • lantbrukare Bengt Persson
  • f.d. generaldirektör Lena Söderberg
  • professor Yngvild Wasteson

Ledamöter valda av lärarna och forskarna

  • professor Lotta Berg
  • universitetslektor Karin Hakelius
  • universitetslektor Göran Spong

Ledamöter utsedda av studenterna

  • Clara Hernblom, Sluss-ordförande
  • Anja Pedersen, doktorand
  • Tuva Wrenfelt, första rådgivare Sluss

Personalföreträdare 

med närvaro- och yttranderätt

  • Saco: Maja Reizenstein, forskningsassistent
  • ST: Roger Andersson, professor

Styrelsemöten

Styrelsen sammanträder som regel sex gånger per år. Skrivelser till styrelsen kan skickas till styrelsen.sekr@slu.se.

Styrelsemöten 2022

  • Fredag 18 februari 2022, Uppsala
  • Onsdag 27 april 2022, Alnarp
  • Onsdag 15 - torsdag 16 juni 2022, Nova Park Hotel, Knivsta
  • Onsdag 28 september 2022, plats inte slutligt bestämd
  • Tisdag 8 november 2022, Zoom
  • Torsdag 15 december 2022, Uppsala
  • Måndag 20 februari 2023, Uppsala
  • Torsdag 27 april 2023, Uppsala

Protokoll från styrelsens möten finns i Public 360.