Avsnitt 28 - Viktiga insikter om doktorandhandledning med Gitte Wichmann-Hansen
I det här avsnittet utforskar vi doktorandhandledning i en nordisk universitetskontext, med utgångspunkt i den nyligen genomförda Nordic Conference on PhD Supervision (CoPhS).
Vi har bjudit in professor Gitte Wichmann-Hansen, expert på doktorandhandledning, tillsammans med två erfarna högskolepedagogiska utvecklare för att diskutera några av de centrala frågorna och utmaningarna inom doktorandhandledning.
Tillsammans reflekterar de över hur handledningen kan anpassas till doktorander med olika bakgrunder, hur man balanserar vägledning med självständighet och vilken betydelse handledaren har som förebild.
De diskuterar också förväntningar, rädslan för att misslyckas, tilltron till den egna förmågan samt gränsdragningen mellan att stödja doktorandernas välbefinnande och att ta på sig en terapeutisk roll.
Lyssna på ett samtal om de utmaningar och möjligheter som präglar doktorandhandledning i dag!
Medverkande:
- Gitte Wichmann-Hansen: Grundare av konsultverksamheten Academic Supervision och professor vid Universitetet i Agder, Norge.
- Ann Grubbström: Pedagogisk utvecklare och forskare vid institutionen för stad och land, avdelningen för miljökommunikation, SLU.
- Helena Lindqvist: Pedagogisk utvecklare vid Avdelningen för kvalitetsutveckling; Enheten för universitetspedagogik, Uppsala Universitet
Inspelning: Markus Miljand, SLU Studio.
Det här avsnittet är inspelat på engelska.
Du hittar podden här
Podbean: https://sluedutalks.podbean.com/
Acast: https://shows.acast.com/slu_edutalks/episodes
Spotify: https://open.spotify.com/show/3Zn3hiNnW3Kx2RfnOYRzNV
iTunes: https://podcasts.apple.com/se/podcast/slu-edutalks/id1533390938