Resebidrag för doktorander
Doktorander vid SLU erbjuds olika resebidrag för att delta i kurser och andra utbildningsaktiviteter både i Sverige och utomlands. Att tillbringa en del av forskarutbildningen i nya miljöer ger doktoranden möjlighet att utvecklas både som forskare och som person. Genom tillgång till ny expertis, metoder och forskningsmiljöer kan kvaliteten i avhandlingsarbetet stärkas och nya perspektiv på forskningsområdet utvecklas. Samtidigt skapas internationella kontakter som kan bli viktiga för framtida samarbeten, karriärmöjligheter och meritering, både inom och utanför akademin.
Övriga möjligheter till resebidrag
På sidan Personal- och lärarutbyten finns annan relevant information om mobilitet och utbyten för anställda.
Under Externfinansiering och utlysningar finns mer information om nationella och internationella forskningsfinansiärer, aktuella utlysningar och stöd för att skriva en stark ansökan.
Om stipendier
Doktorander har inte stipendier från SLU utan från någon extern bidragsgivare och då gäller avtal som dessa parter avtalat med varandra. Stipendier från SLU regleras med ett rektorsbeslut. Dessa regler gäller för stipendier finansierade av externa finansiärer.