Att kommunicera SLU
Oavsett om vi presenterar hela SLU, en viss verksamhet eller skapar en kampanj, så ska alla delarna skapa en stark helhet tillsammans. Avsändaren ska vara tydlig och budskapen ska alltid utgå från våra huvudbudskap.
Anpassad kommunikation
Anpassa bilder och budskap så att din målgrupp förstår, känner och gör det du önskar. Här kan du se hur vi kommunicerar på en övergripande nivå resp verksamhetsnivå samt när vi skapar speciella kampanjer.
Läs mer på sidan om anpassad kommunikation
Anpassad manual
Med utgångspunkt i vår varumärkesmanual kan man skräddarsy manualer anpassade för en särskild målgrupp. Den blir ett ett praktiskt verktyg att luta sig mot i det dagliga arbetet där budskap och bildval har vässats lite extra.
Läs mer på sidan om målgruppsanpassade manualer
Lagkrav och riktlinjer för kommunikation
Kommunikation omgärdas av många regler och lagkrav. Vi som myndighet måste självklart följa dem alla. Lagarna reglerar bland annat vilka bilder vi kan använda, hur vi behandlar personuppgifter och språket i offentlig verksamhet. Här hittar du en samling av de lagar som rör våra områden.