9 nov

Huvudentrén i Biocentrum (Almas Allé 5), Uppsala

Invigning av utställningen Gammeljord/framtidsmat

evenemang |

Vad kan vi odla i framtiden? Vad kan vi äta i en värld präglad av klimatförändringar? Och hur tar vi reda på det? Svaret på dessa frågor utforskas i en utställning om produktion, plats och världen som väntar.

Med hjälp av foton, föremål, modeller och populärvetenskapliga texter berättar utställningen både om SLU:s långliggande försök och om annan SLU-forskning som på olika sätt fokuserar på framtidens mat.

I de långliggade jordbruksförsöken studeras långsiktiga effekter av de grödor, växtföljder och odlingsåtgärder som används inom jordbruket. En del av den data som tas fram där används i arbetet med att hållbarhetssäkra framtidens matproduktion, för i en föränderlig värld präglad av allt extremare väder krävs nya grödor, nya produktionssätt och nya vanor.

I samband med utställningen arrangeras flera olika evenemang, som kommer annonseras i SLU-bibliotekets kalender.

Utställningen produceras av SLU-biblioteket i samarbete med SLU Future Food och SLU:s forskare och pågår från 9 till 27 november. 

Invigning 9 november

Välkommen på invigning med forskarstafett måndagen 9 november klockan 14.00. Då kommer stafettdeltagarna Örjan Östman, Elin Röös, Helena Aronsson, Anne Sophie Dietrich och Anna Westerberg dela med sig av sina mest spännande forskningsinsikter relaterade till framtidens mat i fem olika treminuterspresentationer. Vi bjuder på enklare snacks.

Fakta

Tid: 2026-11-09 14:00
Ort: Uppsala
Lokal: Huvudentrén i Biocentrum (Almas Allé 5)
Arrangör: SLU-biblioteket och SLU Future Food

Relaterade sidor: