Nyhet

Nytt systemstöd för informationsklassning i höst

Publicerad: 10 augusti 2026

Informationssäkerhetslyftet är ett delprojekt inom universitetets IT-infralyftprogram och syftar till att stärka ett löpande säkert, enhetligt och ändamålsenligt informationshanterande i Microsoft-miljön. Inom ramen för projektet införs systemstöd, vägledning och arbetssätt som ska underlätta korrekt hantering, delning och skydd av information i den digitala arbetsmiljön.

Vi inför ett nytt verktyg, känslighetsetiketter (eng. sensitivity labels), som gör det enklare för verksamheten att märka upp sin information (mejl och dokument). Detta görs via en enkel meny i Officepaketet (t.ex. Outlook och Word), där man väljer hur känslig informationen är utifrån ett konfidentialitetsperspektiv – med andra ord, hur stor skada kan medföras om informationen hamnar i orätta händer. Längre ner i mailet finns en bild som visar hur känslighetsetiketter ser ut i praktiken. 

Varför gör vi detta? 

Lagstiftning och riktlinjer kräver att verksamhetens information hanteras på ett korrekt sätt. Att märka upp information hjälper oss att: 

  • skapa bättre förutsättningar för framtida digitalisering och AI 
  • skydda verksamheten och känslig information 
  • minska risken att något delas fel av misstag 
  • uppfylla lagkrav (t.ex. GDPR och offentlighets- och sekretesslagen) 

Vilka berörs? 

Alla i verksamheten har ett ansvar att hantera information på ett korrekt sätt. För medarbetare införs nu ett systemstöd när de arbetar med M365 som gör det enklare att göra rätt i vardagen. 

Stödet kommer att finnas tillgängligt för anställda och verksamma vid SLU. Studenter omfattas inte. 

Hur påverkas verksamheten? 

  • Det är frivilligt att använda till en början, åtminstone under 2026. Ambitionen är att samtliga dokument och mejl ska klassas på sikt, men detta införs först när verksamheten är redo och stödfunktioner är etablerade 
  • Systemstödet stödjer verksamheten och bedöms ha en minimal påverkan på arbetet  
  • Hjälper verksamheten att göra rätt vid informationshantering 

Vad innebär det för er? 

Projektet kommer att kommunicera förändringar till chefer i god tid innan införande. Kallelser kommer att skickas till anmälda för digitala träffar (s.k. Infostugor) där införandet presenteras och feedback kan lämnas. För anmälan till Infostugor, vänligen anmäl dig via denna länk - anmälan är inte bindande. Första tillfället sker den 10 september. 

Till verksamheten kommer projektet att leverera kunskapsartiklar och support. 

När sker detta?

bild0.png

För den intresserade: vad detta innebär i praktiken? 

bild1.png

När du skapar ett dokument i till exempel Word eller skickar ett mejl i Outlook kommer du att se en ny knapp för känslighetsetiketter. Den hjälper dig att klassificera informationen du arbetar med, baserat på hur känslig den är. 

Relaterade sidor: