Nyhet

Behandla dina fakturor

Publicerad: 07 januari 2026

Senast den 8 januari måste samtliga externa fakturor med ankomstdatum till och med 5 januari vara slutattesterade.

Alla fakturor tillhörande 2025 finns från den 7 januari 2026 tillgängliga i Proceedo.

I och med bokslutet måste samtliga externa fakturor med ankomstdatum till och med 5 januari vara slutattesterade senast på torsdag, den 8 januari 2026.

För interna fakturor gäller sista slutattestdatum måndag, den 5 januari 2026.

Gör därför regelbundna kontroller idag och under morgondagen för att se om du har några fakturor att hantera i Proceedo.
Vänta inte på att få mejl som talar om att du har fakturor för behandling.

Endast fakturor som ligger på utredning får finnas kvar i din inkorg. För dessa fakturor ska en förklaring till varför de inte kan godkännas finnas i kommentarsfältet i Proceedo.

Beställningar gjorda i Proceedo, som avser varor eller tjänster som har levererats ska leveranskvitteras senast den 8 januari.

Om du har frågor så vänd dig i första hand till din ekonomiadministratör, i andra hand till levreskontra@slu.se

Länk till Proceedo: https://www.proceedo.net/weblogic/samlRequest?idp=slu

/Ekonomiavdelningen, SLU