Nyhet

Massimiliano Cardinale tilldelas ICES prestigefyllda Outstanding Achievement Award 2026

Publicerad: 15 september 2026

Stort grattis till SLU Aqua forskaren Max Cardinale som tilldelas ICES Outstanding Achievement Award 2026. Max tog emot utmärkelsen under ICES Annual Science Conference i Brest den 15 september.

Outstanding Achievement Award är en av ICES mest prestigefyllda utmärkelser och har delats ut årligen sedan 2005. Endast en person får priset varje år, och tidigare mottagare hör till de mest framstående namnen inom den internationella havs- och fiskeriforskningen.

– Jag är både glad och överraskad över att få ta emot ett så prestigefyllt pris, som placerar mig i sällskap med flera av ICES verkliga giganter. Jag har uppskattat mina 30 år på ICES enormt mycket och hoppas kunna fortsätta åtminstone en bit närmare pensionen, som jag önskar kunde komma tidigare. Men då behöver någon tala väl med de svenska pensionsmyndigheterna om saken. Jag vill tacka ICES priskommitté för nomineringen och alla kollegor som jag har arbetat tillsammans med under mina 30 år på ICES. Jag har lärt mig så mycket av var och en av dem och verkligen uppskattat vårt samarbete. Slutligen är jag också mycket stolt över att komma från en fiskarfamilj på en liten ö (Ponza) i Medelhavet. Många av mina släktingar har varit fiskare under Ponzas 300-åriga historia, och under min ungdom arbetade jag själv som yrkesfiskare. Det gav mig en djup anknytning till och passion för fiskets värld. Jag tycker fortfarande att man för att verkligen förstå fiskerivetenskap måste kunna tänka som en fiskare och uppleva havet ur ett fiskeriperspektiv. Åtminstone tror jag att det har hjälpt mig mycket under min karriär. Tack igen till hela ICES-gemenskapen. Jag är mycket stolt och glad över att få vara en del av den, säger Max.

Utmärkelsen går till medlemmar som under lång tid har gjort betydande insatser för ICES och organisationens internationella forskarsamhälle. Det delas ut till personer som har gjort betydande bidrag till ICES forskning och dess tillämpning i förvaltning och policy, bidragit till att utveckla ICES som en dynamisk internationell organisation, stöttat och handlett unga forskare i början av karriären, berikat och påverkat arbetet inom ICES nätverk samt stärkt värdet av ICES arbete för medlemsländer och andra intressenter.

–  Vi är jättestolta och glada för att Max långa och produktiva forsknings- och rådgivningsarbete för att utveckla bättre fiskbeståndsanalysmodeller får den internationella uppmärksamhet det förtjänar, säger Peter Utgenannt som är avdelningschef på Havsfiskelaboratoriet.

–  Max trettio år hos oss på SLU Aqua och Havsfiskelaboratoriet har hela tiden präglats av en speciell kombination av vetenskaplig nyfikenhet och starkt driv. Priset är välförtjänt och vi är så stolta att ha Max som kollega som nu sällar sig till en liten men exklusiv skara internationella forskare som fått priset ICES Outstanding Achievement Award, säger Daniel Valentinsson som är enhetschef på Havsfiskelaboratoriet.

Läs mer om utmärkelsen och motiveringen på ICES webbplats

 


Kontaktinformation