Nyhet

Senaste nytt från miljögruppen på SLU Aqua - juni 2025

Publicerad: 25 juni 2025

Här kan du ta del av senaste nytt från SLU Aquas miljögrupp.

Nya elmotorer till Lysekil och Öregrund

I Lysekil och Öregrund har elmotorer köpts in till mindre båtar. Pengarna kommer från Klimatfonden.

Extern miljörevision av SLU Aquas miljöarbete

I februari hade vi en extern miljörevision av SLU:s och SLU Aquas miljöarbete och miljöledningssystem. Revisorerna hade som vanligt många positiva omdömen om bland annat miljömedvetna och engagerade medarbetare, SLU:s miljöinriktade verksamhet och arbetet med agenda 2030. SLU Aquas arbete med fiskbarometern uppmärksammades speciellt.

För NJ-fakulteten resulterade revisionen i två avvikelser och tre förbättringsförslag. 

Det här berör SLU Aqua

  • Riskavfallslådor ska i fortsättningen märkas med avsändare (namn och telefonnummer).
  • Mätning och övervakning av miljöpåverkan från SLU Aquas verksamhet borde kommuniceras ut till verksamheternas ledning. Miljögruppen arbetar vidare med hur vi kan förbättra information och kommunikation.
  • Bedömning av miljörisker behöver förtydligas och dokumenteras. Vi i miljögruppen vill uppmana alla att beakta miljörisker vid uppstart av projekt och vid fältarbeten. Vid fältarbete ska miljörisker hanteras på samma sätt som arbetsmiljörisker. Det finns ett dokument i Miljöhandboken, Miljöhänsyn vid fältarbete vid SLU (SLU-1929), som beskriver vilka åtgärder och vilken hänsyn som ska tas vid fältarbete samt vilka risker som kan uppkomma för miljön. Dokumentet hänvisar till flera rutiner i Miljöhandboken, bland annat för kemikalieanvändning och avfallshantering. Det finns även en riskbedömning i samband med fältarbete som finns tillgänglig i IA systemet. Riskbedömningen gäller övergripande för SLU och innefattar både miljö- och arbetsmiljörisker.

Avvikelser och förbättringsförslag vid externrevisionen vid SLU Aqua 2025

Mindre avvikelse: 212372/212919 - Institutionen akvatiska resurser

Bedömning miljörisker behöver förtydligas och dokumenteras. Vid revisionen ställdes frågan om en miljörisk­bedömning görs vid  fältarbete. Verksamheten hänvisade en riskbedömning men den saknade koppling till miljörisker.
 
Åtgärd/korrigering: Riskanalys i samband med fältarbete (finns i IA-systemet) har gjorts om och kompletterats med mer renodlade miljörisker. Fältansvariga informeras om att de som arbetar i fält ska ta del av dokumentet i Miljöhandboken: Miljöhänsyn vid fältarbete vid SLU (SLU-1929), samt göra riskanalyser varje år.

Förbättringsmöjlighet: 212378/212935 – Stickprov flera verksamheter

Vid revisionen så var flera riskavfallslådor inte märkta med avsändare. Se gärna över rutinerna så att verksamheterna följer kraven.             

Åtgärd/korrigering: Intendenter och miljösamordnare går ut med information om att riskavfallslådor bör märkas med namn och telefonnummer. 

Förbättringsmöjlighet: 212376/212945 – Institutionen akvatiska resurser, Drottningholm och Öregrund

Verksamheterna har utrustning, båtar, lokaler som hyrs av fastighetsverket och kommun. Det kan vara en fördel att kommunicera mätning av miljöaspekterna till verksamheten. Vid revisionen så diskuterades just förbrukning kopplad till miljöpåverkan men det var inte känt av verksamheterna vad som mäts eller rapporteras in till miljöredovisning.
Mäta och övervaka miljöpåverkan är standardkrav och borde kommuniceras ut till verksamheternas ledning
 
Åtgärd: Miljösamordnare vid Aqua och miljörepresentanter diskuterar hur vi kan kommunicera vad miljöaspekter är och vilka de betydande miljöaspekterna vid Aqua är:  fossila utsläpp från flygresor och tågresor, bränsleinköp till bilar och båtar,  Tidsåtgång för att filtrera fram den statistik som rör Aqua måste beaktas.

Miljöarbetet på SLU Aqua

SLU Aqua arbetar systematiskt och miljömedvetet. Vi arbetar löpande med att minska institutionens negativa miljöpåverkan genom att sätta upp miljömål och genomföra miljöförbättrande åtgärder. Arbetet drivs av medarbetare, miljösamordnare, miljörepresentanter och SLU Aquas ledning. Här kan du läsa mer om miljöarbetet på SLU Aqua.

Vi önskar dig en riktigt fin sommar!
/ Maja, Anne och Carolyn


Kontaktinformation

Maja Reizenstein, miljöanalytiker
Institutionen för akvatiska resurser, Sötvattenslaboratoriet, SLU
maja.reizenstein@slu.se, o10-478 42 40