Ny omgång CORE Organic

Det europeiska forskningssamarbetet CORE Organic fortsätter. En förannonsering av den första utlysningen väntas ske i början av november och utlysningen öppnar sedan i början av december. Ett så kallat "brokerage event" ordnas i Bryssel den sjunde december för att underlätta för de som planerar att söka medel att hitta partners till projekten.
CORE Organic Cofund som den nya omgången heter är femårig och innebär att projekten i den nu aktuella utlysningen får medfinansiering från europeiska kommissionen. En utlysning utan medfinansiering planeras till år 2019.
Förutom möjligheten att träffa kollegor och och möjliga samarbetspartners ger eventet 7/12 möjlighet att bättre sätta sig in i innehåll och riktlinjer i utlysningen och förstå hur beviljningsprocessen kommer att gå till.
Dagen före "Brokerage event" ordnar den europeiska forskningsplattformen TP Organics även "Organic Innovation Day".
Karin Ullvén
Länkar:
Här finns ett preliminärt program till Brokerage Event.
Anmälan till Brokerage Event och Organic Innovation Days hittar du här.
Se även CORE Organics hemsida.