Fakta
Ort: Alnarp
Lokal: Crafoordsalen
Arrangör: SLU och Sparbanken Skånes centrum för hållbar primärproduktion
Mer information:
Sverige har fantastiska naturresurser, land och skog samt sjöar och hav, som vi kan förvalta och utveckla för att producera en bredd av livsmedel med hög kvalitet.
Sveriges styrka är vårt fokus på hållbarhet, vår innovativa förmåga och vilja att utveckla goda produkter som kan bidra till god hälsa och goda matvanor. För att stå oss i konkurrensen och samtidigt framtidssäkra produktionen, tror vi på ett nära samarbete mellan forskare och näringsliv för ett ökat kunskapsutbyte, samarbete och utveckling som leder till applikation av nya lösningar, utveckling av nya produkter och tjänster.
2017 presenterade Regeringen en livsmedelsstrategi med målet att den svenska livsmedelsproduktionen ska öka. Våren 2025 presenterades en uppdaterad version där arbetet med att stärka livsmedelskedjans konkurrenskraft intensifieras. De offentliga satsningarna på forskning ökar nu för varje år.
Näringslivet har tidigare presenterat en gemensam Innovations- och forskningsagenda som pekar ut ett antal utmaningsområden som behöver adresseras. Tillsammans kan forskare och företag utveckla lösningar för framtidens hållbara matsystem.