SLU-biblioteket bjuder in till ett mysigt knytisfika för att lysa upp i höstmörkret på alla våra huvudorter. Den 12 november i Ultuna och Alnarp och den 19 november i Umeå! Ta med dig ditt bästa bakverk, och njut av både det och vad andra har bakat! Anmäl dig senast två dagar innan fikat.
November är kanske inte den mest spännande månaden, men tillsammans gör vi den lite mysigare! Vem vet – kanske hittar du ett nytt favoritrecept eller en ny vän?
När det väl är dags för fika samlas vi i biblioteket på respektive ort, antingen för att fika där eller för att gemensamt promenera vidare till den närbelägna fikaplatsen. Tillsammans dukar vi upp en dignande kakbuffé som vi sedan njuter av tillsammans!
Biblioteket ser till att det finns kaffe, te, fat och servetter.
Du måste också ta med en lista på alla ingredienser i det du har bakat. Ingenting får innehålla jordnötter.
Varmt välkommen!