4 mar

Online

SustAinimal Perspectives - presentation av två doktorandprojekt om alger som fodertillsats till mjölkkor och vallensilage till grisar

Melania Angellotti och Jhon Perez, båda doktorander vid SLU och SustAinimal Academy

I SustAinimal Academy ingår idag 15 doktorander och unga forskare. På detta seminarium presenterar två av dem sina projekt - syfte, mål och status just nu, och vad som blir nästa steg i respektive projekt. 

Melania Angelotti är doktorand vid institutionen för tillämpad husdjursvetenskap och välfärd på SLU och forskar om alger som fodertillsats för att minska metanavgången från mjölkkor. Melanias presentation handlar om den nyligen publicerade artikeln  “Asparagopsis taxiformis supplementation to mitigate enteric methane emissions in dairy cows – effects on performance and etabolism” (https://doi.org/10.3168/jds.2024-25258) samt några preliminära resultat om effekterna på vommens mikrobiologi. 

Jhon Perez projekt fokuserar på att öka kunskapen om resurseffektiv användning av vallväxter i grisproduktionssystem. Målet är att studera effekten av att inkludera vallensilage som foder till grisar med olika gräs-baljväxt-förhållanden och olika torrsubstanshalter på näringstillförsel, smaklighet/preferens, och hur det påverkar beteende, produktion, och mag-tarmhälsa.  

Program

08.15-08.20 Välkommen och inledning - Thomas Norrby, SLU 

08.20-08.35 Asparagopsis taxiformis supplementation to mitigate enteric methane emissions in dairy cows – effects on performance and metabolism - Melania Angellotti, doktorand SLU, SustAinimal Academy 

08.35-08.50 Från fält till foder - Näringskvalitet och tekniska lösningar för utfodring av ensilage till ekologiska grisa - Jhon Perez, doktorand SLU, SustAinimal Academy 

08.50-09.00 Diskussion, modererad av Thomas Norrby, SLU 

Vi spelar in presentationerna (men inte diskussionerna), och lägger upp inspelningen på SLU Play, så att webinariet kan ses i efterhand. https://play.slu.se/esearch/search?keyword=sustainimal 

Webbinariet är på engelska och svenska, och öppet för alla intresserade, så sprid gärna inbjudan vidare. Varmt välkommen att delta! 

SustAinimal Perspectives – Dialogues paving the way for a sustainable and competitive food production 

Zoomlänk

URL för möte: https://slu-se.zoom.us/j/65687830335

Lösenkod: 198750

Fakta

Tid: 2025-03-04 08:15 - 09:00
Ort: Online

Kontaktinformation