1 okt

Online

SustAinimal Perspectives - Att bygga på åkermark - ett hot mot framtida livsmedelsförsörjning?

- Mark Brady, SLU, Agrifood Economics Center

Kommuner har bestämmanderätt över planprocesser och det finns idag en diskussion om huruvida det byggs för mycket på värdefull åkermark. Överexploatering av jordbruksmark kan bero på att kommuner saknar tillräckliga incitament att beakta markens värde för en tryggad nationell livsmedelsförsörjning i sina beslutsprocesser. För att införliva detta värde i beslutsprocessen kan dagens skydd i miljöbalken behöva kompletteras med ytterligare styrmedel.

AgriFood Economics Centre utför kvalificerade samhällsekonomiska analyser inom livsmedels-, jordbruks- och fiskeriområdet samt landsbygdsutveckling. Verksamheten är ett samarbete mellan Sveriges lantbruksuniversitet och Lunds universitet och syftar till att ge regering och riksdag vetenskapligt underbyggda underlag för strategiska och långsiktiga beslut.  I detta webbinarium presenterar Mark Brady rapporten "Att bygga på åkermark - ett hot mot framtida livsmedelsförsörjning?" som ger oss en problembeskrivning och identifierar behov av ytterligare styrmedel i framtiden. 

PROGRAM

08.15-08.20 Välkommen och inledning - Thomas Norrby, SLU

08.20-08.45 Presentation av resultat och åtgärdsförslag ur rapporten "Att bygga på åkermark - ett hot mot framtida livsmedelsförsörjning? - Mark Brady, SLU, Agrifood Economics Center

08.45-09.00 Diskussion, modererad av Thomas Norrby, SLU

Vi spelar in presentationerna (men inte diskussionerna), och lägger upp inspelningen på SLU Play, så att webinariet kan ses i efterhand. https://play.slu.se/esearch/search?keyword=sustainimal

Webinariet är på svenska, och öppet för alla intresserade, så sprid gärna inbjudan vidare. Varmt välkommen att delta!

SustAinimal Perspectives – Dialogues paving the way for a sustainable and competitive food production

URL för möte: https://slu-se.zoom.us/j/64866766045

Lösenkod: 726963

Fakta

Tid: 2024-10-01 08:15 - 09:00
Ort: Online

Kontaktinformation