17 jan

sal L i Undervisningshuset, Uppsala

Seminarium om Nagoyaprotokollet

interna händelser | intern personalutbildning | seminarier, workshops |

Torsdagen den 17 januari anordnar SLU ett seminarium om Nagoyaprotokollet. Seminariet hålls i sal L i Undervisningshuset på SLU på Ultuna. Seminariet kommer att webbsändas.

Under seminariet kan man skicka in frågor till e-postadressen jens.sundstrom@slu.se

För att hjälpa SLU-forskare att följa Nagoya-protokollet har SLU:s rektor utsett en arbetsgrupp. Det är den gruppen som nu anordnar detta seminarium och den bjuder in forskare, prefekter och annan intresserad personal till seminariet där de kommer att informera om Nagoya-protokollet.

Från och med 2016 måste undersökningar vid SLU som utnyttjar genetiska resurser och traditionell kunskap från andra länder, göra detta i överensstämmelse med de regler som fastställs i Nagoya-protokollet och EU: s ABS-reglering. Det är många gånger förutsättningen för finansiering från flera forskningsfinansiärer.

Anmälan

Anmälan senast den måndagen den 14 januari. Anmäl dig här 

Program

Programmet börjar klockan 13.00 och slutar klockan 16.00. Seminariet hålls på engelska.

Welcome, Jens Sundström

13.15-14.00 What is the Nagoya protocol. Karolina Åsman Naturvårdsverket

14.00–14.20 Break

14.20–15.05 How do you implement the Nagoya protocol. Karolina Åsman och Johan Linnannder, Naturvårdsverket

15.05–16.00 How are we handling the Nagoyaprotocol at SLU. Jens Sundström och Dennis Eriksson, SLU

Fakta

Tid: 2019-01-17 13:00
Ort: Uppsala
Lokal: sal L i Undervisningshuset
Arrangör: SLU
Sista anmälningsdag: 14 januari 2019
Mer information:

Läs mer här (på engelska)

Kontakta Jens Sundström för mer information, jens.sundstrom@slu.se



Kontaktinformation

Jens Sundström, universitetslektor och samverkanslektor
Institutionen för växtbiologi, SLU
jens.sundstrom@slu.se, 018-67 32 47