12 dec

Online

Reflections on the Art of MOOC-Making

seminarier, workshops |

Vad krävs egentligen för att skapa en högkvalitativ MOOC? Frank Schreier från Lunds universitet berättar om sina erfarenheter av att skapa en öppen onlinekurs.

I den här föreläsningen delar Frank Schreier, pedagogisk utvecklare vid Lunds universitet, med sig av sina erfarenheter av att utveckla så kallade "massive open online courses" (MOOC:ar) som en del av ett universitetsövergripande projekt.

Vi kommer att beröra MOOC:arnas historia, varför de fortfarande är relevanta och vad som faktiskt fungerar (och vad som inte gör det) i praktiken.

Föreläsningen vänder sig till alla som är nyfikna på digitalt lärande inom högre utbildning, men även till dig som redan arbetar med att utveckla onlinekurser.

Anslut till samtalet här (länk till Zoom)

Föreläsningen hålls på engelska.

Fakta

Tid: 2025-12-12 10:15 - 11:00
Ort: Online
Arrangör: Uppsala universitet

Relaterade sidor:


Kontaktinformation

Berçem Johannesson, Utredare
Avdelningen för planering och forskningsstöd, SLU
bercem.johannesson@slu.se, 018-67 22 50, 076-119 37 36

Maria Lingaas, utbildningsledare SLU Meny
maria.lingaas@slu.se
0511-670 22