Adressbok över videosystem

Senast ändrad: 15 februari 2019

Nedan finner du en komplett lista över videosystem och deras adresser.

Videosystemen är indelade per ort och adresserna är klickbara för att starta videosamtal från Skype for Business.

  • Glöm inte att starta din video i Skype for Business. 
  • Systemen kan inte ta emot textmeddelande från Skype for Business.
  • SLU's aulor är ej inkluderade i denna lista
  • Du ska enbart använda dessa adresser om du är den enda deltagaren som ska ansluta till mötet och ditt möte inte är bokat via AV-stöd.

Akvatiska resurser

Alnarp

SLU Alnarp Alnarpsgården Mobil alnarpsgarden.mobil@video.slu.se
SLU Alnarp Articum Spiltan articum.mobil@video.slu.se
SLU Alnarp Crafoordsalen crafoord@video.slu.se
SLU Alnarp Lilla sessionssalen alnarp.lillasess@video.slu.se
SLU Alnarp Plantan plantan@video.slu.se
SLU Alnarp Stora Sessionsalen alnarp.storasess@video.slu.se
P Alnarp Fakultetskansliet alnarp.fakultetskansliet@video.slu.se
P Alnarp Sydsvenska Gäddan sydsvenska@video.slu.se
P Alnarp Tornsvalan tornsvalan@video.slu.se

Lövsta

P Lövsta lovsta@video.slu.se
P Lövsta Showroom lovsta.showroom@video.slu.se

Skara

P Forsellrummet Forsellrummet@video.slu.se
P Nonnenrummet nonnen@video.slu.se
SLU Hernqvistsalen hernqvist@video.slu.se
P Norlingsalen norling@video.slu.se
P Skara Lunchrummet lunchrummet@video.slu.se
P Skara Spiltan spiltan@video.slu.se

Skinskatteberg

SLU SKB A-salen skb.a-salen@video.slu.se
SLU SKB Konferensrummet skogsmastarskolan@video.slu.se

Ultuna

P Ultuna BioC A338 ultuna.bioc@video.slu.se
P Ekologi Mobil ultuna.ekologi@video.slu.se
P Ultuna Hippologen hippologen@video.slu.se
P Ultuna Holding ultuna.holding@video.slu.se
P Ultuna Lilla Inspektorn lilla.inspektorn@video.slu.se
P Ultuna Mark och Miljö ultuna.mark@video.slu.se
P Ultuna MVM Slutsatsen ultuna.mvm@video.slu.se
P Ultuna Skogens Produkter ultuna.sprod@video.slu.se
P Ultuna Stora Inspektorn stora.inspektorn@video.slu.se
P Ultuna Yggdrasil ultuna.yggdrasil@video.slu.se
P Ulv ulv@video.slu.se
P Ekologi Tammsalen tammsalen@video.slu.se
P Arvaker arvaker@video.slu.se
Ulls hus
 
P Ultuna IT Delaktig A246 ultuna.it.a246@video.slu.se
P Ultuna IT Stämning A247 ultuna.it.a247@video.slu.se
P Ultuna Ultuna A615 ultuna.a615@video.slu.se
P Ultuna Wången B302 ultuna.b302@video.slu.se
P Ultuna Grimsö B409 ultuna.b409@video.slu.se
P Ultuna Öjebyn C391 ultuna.c391@video.slu.se
P Ultuna Remningstorp E364 ultuna.e364@video.slu.se
P Ultuna IT Ärlig ultuna.it.arlig@video.slu.se
P Ulls Hus Artedi F148 f148@video.slu.se
P Ulls hus Drottningholm ullshus-drottningholm@video.slu.se
P Ulls Hus Linné F205 f205@video.slu.se
P Ulls hus Älvkarleby ullshus.alvkarleby@video.slu.se
Undervisningssalar
 
SLU Ultuna Arenander ultuna.arenander@video.slu.se
SLU BioC Lennart Kennes C281 kennes@video.slu.se
SLU Ultuna Audhumbla ultuna.audhumbla@video.slu.se
SLU U-hus mobil uhus.mobil@video.slu.se
SLU MVM 2034 mvm2034@video.slu.se
SLU Ultuna Grupprum 11 vhc.grupprum11@video.slu.se
SLU Ultuna Sal H ultuna.sal.h@video.slu.se
SLU Ultuna Sal L ultuna.sal.l@video.slu.se

Umeå

P Umeå Adm Toppskottet toppskottet@video.slu.se
P Umeå IT Lilla konferensrummet umea.it.konfrum@video.slu.se
P Umeå IT Mobil umea.it.mobil@video.slu.se
P Umeå IT Pytte umeaitpytte@video.slu.se
P Umeå IT Stora Konferensrum umeaitstora@video.slu.se
P Umeå Kronan umea.kronan@video.slu.se
SLU Umeå Björken umea.bjorken@video.slu.se
SLU Umeå Holly Wood hollywood@video.slu.se
SLU Umeå PO-Bäckström pobackstrom@video.slu.se
SLU Umeå Rönnen ronnen@video.slu.se
Umeå Mobil Sx10 umeamobil@video.slu.se

Vigo

Sidansvarig: daniel.engstrom@slu.se