Kontaktpersoner GU, LTV-fakulteten

Senast ändrad: 31 augusti 2021

Erasmus-koordinatorer

Biträdande prefekter för GU (GU-ansvariga)

Biträdande prefekter för GU vid LTV-fakulteten, Alnarp

Institutionen för biosystem och teknologi – Lars Mogren, ankn. 5376, Department of Biosystems and Technology

Institutionen för växtförädling - Aakash Chawade, ankn. 5328, Department of Plant Breeding

Institutionen för landskapsarkitektur, planering och förvaltning – Maria Kylin, ankn. 5451, Department of Landscape Architecture, Planning and Management

Institutionen för växtskyddsbiologi - Marie Bengtsson, ankn. 5308, Department of Plant Protection Biology

Institutionen för människa och samhälle - Mats Gyllin, ankn. 5537, Department of Work Science, Business Economics and Environmental Psychology

Biträdande prefekt för GU vid LTV-fakulteten, Ultuna

Institutionen för stad och land - Helen Arvidsson, ankn. 1995, Department of Urban and Rural Development

Institutionsstudierektor vid S-fakulteten, Alnarp

Institutionen för sydsvensk skogsvetenskap - Jörg Brunet

 

Programstudierektorer (PSR)

Programstudierektorer (PSR)

Programstudierektorsuppdrag  beslutade av Programnämnden för utbildning inom landskap och trädgård (PN-LT) fr o m 2022-07-01, dock längst till 2025-06-30, för följande utbildningsprogram:

  • Agroecology - master, PSR Teun Dekker (bitr PSR Linda Tufvesson)
  • Food and Landscape - master, PSR Anna Peterson
  • Horticultural Science - master, PSR Karl-Johan Bergstrand
  • Hortonom, programkoordinator Salla Marttila (ingen antagning)
  • Hållbar stadsutveckling - master, PSR Helena Mellqvist
  • Landskapsarkitekt - Alnarp, PSR Caroline Dahl (bitr PSR Anders Larsson och Linn Osvalder)
  • Landskapsarkitekt - Uppsala, PSR Malin Eriksson (bitr PSR Anna Lundvall)
  • Landskapsingenjör – Alnarp, PSR Åsa Bensch
  • Landskapsingenjör - Uppsala, PSR Bodil Dahlman
  • Landscape Architecture- master, PSR Caroline Dahl (bitr PSR Anders Larsson och Linn Osvalder)
  • Landscape Architecture for Sustainable Urbanisation - master, PSR Lena Steffner
  • Outdoor Environments for Health and Well-being - master, PSR Elisabeth von Essen
  • Plant Biology for Sustainable Production - master, PSR Ida Lager (bitr PSR Anders Kvarnheden)
  • Trädgårdsingenjör - design, PSR Stefan Sundblad
  • Trädgårdsingenjör - odling, PSR Mattias Larsson
  • Lantmästare, PSR Catharina Alwall Svennefelt (utses av PN-NJ)
  • Euroforester - master, PSR Giulia Attocchi (utses av PN-S)
  • Forest and Landscape (BSc), PSR Karin Hjelm (utses av PN-S) (bitr PSR Helena Mellqvist)
  • Skogsbruk med många mål, PSR Karin Hjelm (utses av PN-S)

Informationen uppdaterad 2022-09-09 av Desiree Mattsson


Kontaktinformation